Ali Yücel ÇEÇE
Güvenlik Herşeydir. – Security is everything.

pfSense Captive Portal + Squid Bypass Problemi

Haziran 7th 2013 Genel, Güvenlik, Linux

Merhaba Arkadaşlar, yazımın başlığından da anlaşılacağı gibi pfSense üzerinde gelen Captive Portal, kullanıcıların internete erişimini engelleyen ve kullanıcı adı ve parolası ile oturum açan kullanıcıların internete çıkmasını sağlayan servisidir.

Standart olarak pfSense üzerinde Squid servisi çalışmadığından Captive Portal servisinin kullanımında problem yaşanmaz, fakat sistem uzmanları pfSense üzerinde Squid Proxy servisini kurup aktif hale getirdiklerinde, fark edilmeyen küçük bir güvenlik zafiyeti ortaya çıkmaktadır.

Network ortamında her hangi bir kullanıcı Squid servisinin çalıştığını fark eder ve web tarayıcısı üzerindeki Proxy (Vekil Sunucu) ayarlarını değiştirerek Captive Portal uygulamasını sizler için hazırlamış olduğum videoda ki gibi atlatabilir.
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Merhaba arkadaşlar sizler için Windows 8.1 Pro (Preview Build 9385) sürümünü test notlarımı sizler ile paylaşıyor olacağım kurulumdan sonraki ilk ekran görüntülerim.

Önceki Yazılar

Merhaba Arkadaşlar bu makalemde, sizlere Ubuntu İşletim Sistemlerinde unutmanız halinde şifrenizi resetlemek oldukça basittir.

1) Eğer bilgisayarınızda Ubuntu’ nun yanında diğer bir işletim sistemi (Windows vb.) yüklü ise ilk açılışta GRUB Menüsü otomatik olarak karşınıza gelecektir. Bu menüde çoğunlukla 2. sırada yer alan Recovery Mode satırını seçin ve Enter ile içine giriş yapın. 

[caption id="attachment_877" align="aligncenter" width="597"] […]

Sonraki Yazılar

Kategoriler

Adobe Ürünleri (5)
C++ (5)
Genel (58)
Güvenlik (35)
İşletim Sistemleri (43)
Linux (16)
Server (13)
Yazılım (5)

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.

Ziyaretciler


Yandex.Metrica