Ali Yücel ÇEÇE
Güvenlik Herşeydir. – Security is everything.

Ubuntu Şifre Sıfırlama

Ekim 25th 2013 Güvenlik, İşletim Sistemleri, Linux

Merhaba Arkadaşlar bu makalemde, sizlere Ubuntu İşletim Sistemlerinde unutmanız halinde şifrenizi resetlemek oldukça basittir.

1) Eğer bilgisayarınızda Ubuntu’ nun yanında diğer bir işletim sistemi (Windows vb.) yüklü ise ilk açılışta GRUB Menüsü otomatik olarak karşınıza gelecektir. Bu menüde çoğunlukla 2. sırada yer alan Recovery Mode satırını seçin ve Enter ile içine giriş yapın. 

Ubuntu GRUB Menu

Ubuntu GRUB Menü

2) Bilgisayarınızda sadece Ubuntu İşletim Sistemi yüklü ise GRUB Menü ekranının gelmesi için ilk açılışta “Shift” tuşuna basmamız gerekiyor. Menü geldikten sonra üstteki resimdeki gibi Recovery Mode satırına gelin ve içine girin.

NOT : Burada ROOT hesabı yönetici hesabı olarak karşımızda. Buradaki hesapları gireceğimiz komutlarla silmek, parolasını değiştirmek dahil her şeyi yapmak mümkün. Onun için burada gireceğimiz komutlara lütfen dikkat edelim.
Ubuntu GRUB Menu

Ubuntu GRUB Menu

3) Recovery Mode seçip içine girdikten sonra, yukarıdaki resimdeki gibi ekran karşılayacaktır bizi, burada “root – Drop to root shell prompt” seçeneğini seçerek Enter ile içine girelim ve komut satırı ekranının karşımıza geldiğini göreceğiz. ilk komutumuz olan mount -o rw, remount / ile read only (sadece okunur) olan işletim sistemini read write (okunur yazılır) yapacağız.

4) Yukarıdaki işlem sonrasında ls /home (L Harfi) bu komutumuz ile Ubuntu üzerindeki kullanıcıların listesini göreceğiz ve hangi kullanıcı ile işlem yapmak istiyorsak o kullanıcı adın ile devam edeceğiz komutlarımıza.

5) şimdi gelelim kullanıcımızın şifresini değiştirmeye ve passwd kullanıcı adı (örnk. passwd ali) komutunu yazdıktan sonra sizden yeni bir şifre oluşturmanızı isteyecektir ( Enter new UNIX password: ) şifreyi yeniledikten sonra (password updated successfully) yazısı gelecektir karşınıza ve exit komutunu vererek sisteminizi yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

 

 


Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Merhaba Arkadaşlar, yazımın başlığından da anlaşılacağı gibi pfSense üzerinde gelen Captive Portal, kullanıcıların internete erişimini engelleyen ve kullanıcı adı ve parolası ile oturum açan kullanıcıların internete çıkmasını sağlayan servisidir.
Standart olarak pfSense üzerinde Squid servisi çalışmadığından Captive Portal servisinin kullanımında problem yaşanmaz, fakat sistem uzmanları pfSense üzerinde Squid Proxy servisini kurup aktif hale getirdiklerinde, fark edilmeyen […]

Önceki Yazılar

Sanal Kablosuz Ağ Kurmak (Virtual Wi-Fi win7)
Kablosuz ağınızın kapsama alanını genişletmek ya da kablolu ağınızı kablosuz ağa çevirmek artık çok kolay…

Kablosuz ağlar, internet için artık standart hale geldi. Dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmasından sonra, wi-fi (kablosuz ağ bağlantısı) destekleyen akıllı telefonlarında piyasada ucuzlaması insanları kablosuz internet kullanımına yönlendirdi. Bazen evlerimizde kablosuz ağların yetersiz geldiği oluyor. Modemlerin marka […]

Sonraki Yazılar

Kategoriler

Adobe Ürünleri (5)
C++ (5)
Genel (58)
Güvenlik (35)
İşletim Sistemleri (43)
Linux (16)
Server (13)
Yazılım (5)

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.

Ziyaretciler


Yandex.Metrica